Mennyire pontos a DNS-alapú apasági vizsgálat?
Az általunk képviselt német és brit laboratóriumok által végzett apasági vizsgálat 100%-ban megbízható. Tudományos értelemben a DNS-vizsgálat eredménye egy valószínűségi érték, mely 99% fölött megerősíti, hogy a biológiai rokonság fennáll. Tudományos értelemben a DNS-vizsgálat eredménye 100%-osan kimutatja, ha egy rokonsági kapcsolat nem áll fenn, ez a kizárás.
Kinek a beleegyezése szükséges az apasági vizsgálathoz?
- A jogi szabályozás értelmében a következő beleegyezések szükségesek:
- Felnőtt esetében a felnőtt beleegyezése szükséges.
- 18 év alatti személy esetében a szülő vagy gyám (törvényes képviselő) beleegyezése szükséges.
- A kérés esetén elküldött DNS-mintavevő készletben a minta kisérőlapja egyben beleegyező nyilatkozat is. Ezt egyszerűen alá kell írni minimálisan annak a személynek, aki a vizsgálat kivitelezését kezdeményezte (megrendelő). A DNS Központ csak és kizárólag a megrendelt vizsgálat céljaira fogja használni a DNS-mintát. Az eredményeket soha senki más nem láthatja, kivéve, ha a bíróság ettől eltérően rendelkezik.
Mikor lehet elvégezni a vizsgálatot?
Születés előtt a vizsgálatot az anyától levett vérmintából, illetve az apától levett nyálmintából lehet elvégezni. A vizsgálatra a betöltött nyolcadik terhességi hét után van lehetőség, egészen a szülés pillanatáig. A már megszületett gyermek esetén végzett vizsgálat lényegesen olcsóbb, mint a születés előtt vizsgálat. Szülés után közvetlenül is el lehet végezni a vizsgálatot. Bármilyen életkorban el lehet végezni a DNS-vizsgálatot.
Mennyi ideig tárolják a DNS-mintákat a vizsgálat után?
A DNS Központ a DNS-mintákat kizárólag a vizsgálat elvégzéséig tárolja, ezt követően megsemmisíti őket. Semmilyen más célra nem használjuk fel, és nem tároljuk hosszú távon az ügyfelek mintáit vagy adatait.
Diszkrét a küldemény, amit a mintavételi készlettel küldenek?
Igen, minden csomagot és mintavételi készletet diszkréten csomagolva, jelöletlen borítékban vagy dobozban küldünk, így a külső szemlélő számára nem derül ki a küldemény tartalma.
DNS-vizsgálat eredményét fel lehet-e használni bírósági ügyekben?
Igen, de ehhez a jegyzőkönyvezett DNS-vizsgálatot kell választani, amely megfelel a hivatalos, jogi előírásoknak és bizonyítékként felhasználható bírósági vagy hivatalos eljárások során.
Kaphatok-e sürgősségi vizsgálatot, ha az eredményre hamarabb van szükségem?
Igen, lehetőség van sürgősségi vizsgálat igénylésére, amely esetben rövidebb idő alatt készül el az eredmény. Ez külön díj ellenében vehető igénybe, és erről ügyfélszolgálatunkon érdeklődhet.
Kérhetem-e a minták visszaküldését, ha mégsem akarom elvégeztetni a vizsgálatot?
A beküldött mintákat adatvédelmi okokból nem áll módunkban visszaküldeni. Amennyiben meggondolja magát, a mintákat azonnal megsemmisítjük.
Külföldre is postázzák az eredményeket?
Igen, kérésre az eredményeket külföldi címre is postázzuk vagy elektronikus úton biztonságosan elküldjük az ügyfél részére.
Kell-e időpontot foglalni mintavételre személyes látogatás esetén?
Igen, személyes mintavételhez minden esetben előzetes időpontfoglalás szükséges, melyet telefonon vagy online tehet meg.
Hogyan kapom meg az eredményt?
A DNS-vizsgálat eredményét az alap apasági vizsgálat esetében legkésőbb 14 munkanappal (átlagosan a 8-10 nappal) a minták beérkezése után postázzuk, vagy esetleg központi irodánkban személyes átvételre is lehetőség van. Az eredmények részletes leletben kerülnek ismertetésre, amely egyértelmű választ ad arra, hogy a biológiai rokonság fennáll-e vagy sem.
Kell-e vért venni a DNS-vizsgálathoz?
NEM KELL! A DNS-t a nyálkahártya-sejtekből nyerjük, melyeket a szájüregből a mintavevő összegyűjtött. A születési előtti apasági vizsgálatot azonban vérből lehet csak elvégezni, ezért ennél a vizsgálatnál vérvétel történik a várandós anyától. A feltételezett apa esetében azonban itt sem veszünk vért.
Honnan tudom, hogy a mintavételt helyesen hajtottam végre?
Fölösleges aggódni az esetleges mintavételi hibák miatt. Csak az a fontos, hogy elegendő sejt legyen a mintavevőkön. A lényeg, hogy a mintán egyértelműen jelezve legyen, kitől származik a minta. Más hibát nemigen lehet elkövetni.
Szükséges-e az anyát vizsgálni?
Jobb bevonni az anyát, mert a tőle származó genetikai információ egyszerűbbé, pontosabbá és gyorsabbá teszi a vizsgálatot. Ha ez mégsem lehetséges, az esetek többségében akkor elvégezhető a vizsgálat.
Hogyan és mikor lehet fizetni?
A megrendelt vizsgálatok ára egy összegben, a minta leadásakor fizetendő. A befizetés történhet a mintavételi csomaghoz mellékelt postai „sárga csekken”, illetve banki átutalással, a mintavételi csomaggal kiküldött kisérőlevélben feltüntetett bankszámlára. A vizsgálat elkészültekor, a vizsgálati eredménnyel együtt küldjük vagy juttatjuk el a befizető nevére, a csekken feltüntetett feladó nevére, vagy az átutaló bankszámla tulajdonosának a nevére kiállított végszámlát.
Mennyibe kerül a vizsgálat?
Az apasági vizsgálat aktuális áráról a webáruházban tájékozódhat. Bonyolultabb családvizsgálatok általában kültségesebbek, de a legtöbb esetben elegendő az alapszintű vizsgálat. Lásd: árlista!
Az egyik résztvevő külföldön él. Ő küldheti közvetlenül a mintát? Érkezhetnek-e a minták két feladótól, két borítékban?
Igen, ez gyakori eset, és semmilyen problémát nem okoz, ha előre jelzik. Ugyanazon sorozatszámú mintavételi készletből küldünk a két címre.
Mi a mintavevő eszköz?
A mintavevő gyakorlatilag egy nagyra nőtt fültisztító. A feje kicsit keményebb, mint az igazi fültisztítóé, hogy jobban tudjon sejteket gyűjteni. A mintavevő eszköz a kiküldött mintavevő készletben van.
A mintavétel fájdalommentes?
IGEN. A DNS-mintavevő készlet négy mintavevő tampont tartalmaz. Ezekkel kell a szájüreg belsejében a nyálkahártyát megdörzsölni, hogy össze tudja gyűjteni a sejteket. A sejtekben van a DNS. Nincsenek tűk a környéken; az egész fájdalommentes, és külsőleg történik.
Okoz-e különbséget, hogy nem vérből dolgoznak?
Semmilyet. A DNS a nyálkahártya-sejtekben, a hajszálakban és a vérben teljesen egyforma. Így aztán nincs különbség a vizsgálat eredményében és annak pontosságában; mindegy, milyen mintát használunk.
Használhatok máshonnan származó (más labor által használt, kiküldött) mintavevőt is?
Igen. Más laboratóriumtól, vagy egyébb helyről beszerzett DNS mintavevő pálcát is használhat, azon is beküldheti a vizsgálandó anyagot, ez semmilyen költségnövekedéssel nem jár.
Mennyi ideig stabilak a minták, hiszen nyálat is tartalmaznak?
Mihelyt a mintavevő megszáradt, minden rendben van. Az így vett mintának nincs lejárati ideje. Ha túl korán, nedvesen zárjuk le a mintavevőt, bepenészedhet, ami a vizsgálatot lehetetlenné teszi.
Mi a génkészlet?
A génkészlet valakinek a teljes genetikai információtömege. Mindenki a genetikai információja felét az édesanyjától, felét az édesapjától kapta. Az apasági vizsgálatban a gyermek genetikai információjának felét párosítjuk az anya genetikai állományával. A másik fele a biológiai apától jön. A gyermek DNS-mintázatát a gyanított apáéval összevetve megállapítjuk, hogy ő-e a gyermek biológiai apja.
Mi a szerepe a népességstatisztikának az apasági vizsgálatban?
A vizsgálat előtt azt feltételezzük, hogy minden gyanított apa 50%-os valószínűséggel biológiai apja a gyermeknek (vagy igen, vagy nem). Az apasági index (PI) egy viszonyszám; annak a valószínűsége, hogy a gyermek DNS-e a gyanított apától származik, osztva annak a valószínűségével, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott férfi volt a biológiai apa. Az összes minta apasági indexét összeszorozzuk, amivel egy ún. kombinált apasági indexet (CPI) kapunk. Az apaság valószínűsége egy gyanított donor esetében 1 / (1 +1/CPI), amit 100-zal szorzunk, hogy százalékban fejezzük ki (POP). Ha egy gyanított apa DNS-mintázata nem egyezik a gyermekével, az ő esetében a PI = 0.
Mi az apasági index, és hogyan számítják?
Az apasági index (PI) megadja, hogy az egyező DNS-szakaszt (allélt) hordozó gyanított apa milyen eséllyel valódi, biológiai apja a gyermeknek. Az emberi népességben minden egyes DNS-szakasznak (allélnak) a gyakorisága változik az allél hosszától függően. Az allél-hosszak gyakorisága rasszonként változik, ezért fontos tudni, milyen rasszhoz tartozik a gyanított apa.
Az ún. kaukázusi (fehér), fekete, spanyol és ázsiai rasszokból van rendelkezésre álló adatbázis. Ha a rassz nem tisztázott, az összes rassz közül a legalacsonyabb PI-t fogjuk használni; ez a biztonságos megközelítés. Az allél gyakoriságát az adja, hány embernek van az adatbázisban olyan allélje, osztva az adatbázisban szereplő emberek számával. Ezt a gyakoriságot használjuk a PI számításánál.
Mi a helyzet a félvérekkel?
Keverék (félvér) emberek esetén a két szülői rassz adatbázisát használjuk.
Mi a mutáció, és hogyan befolyásolja az apasági vizsgálatot?
A gének négy alkotóelemből (nukleotidból) állnak, ezek az adenin, citozin, guanin, és a timidin. A genetikai szekvenciát ezek sorrendje határozza meg. Mutáció esetén a nukleotidok közül egy, vagy néhány hiányzik, vagy kicserélődött egy másikra. Bárkiben előfordulhat ilyen mutáció. Ha a mutáció a DNS olyan területére esik, amelyet a DNS-vizsgálatnál használni szeretnénk, a gyermek DNS-e nem fog megegyezni az anyáéval, de az apáéval sem. Ezzel a próbával az apaság kizáródik, de a többi alkalmazott próbával az eredmény megbízható marad. Ezért ha mutációt gyanítunk, további próbákat vetünk be annak eldöntésére, hogy mutációról van-e szó valóban, vagy kizárhatjuk az apaságot. A PI és POP számításában a kérdéses próba is szerepelni fog. Ha két nem egyező allélt látunk, a kizárás mellett döntünk. A vállalási határidő általában 14 munkanap, de ha mutációt találunk, ennek tisztázása további négy munkanapot igényel.